هاشمی طبا: کی روش و دستیارانش، سوار بر فوتبال ایران شده اند و قوانین کاپیتولاسیون را اجرا می نمایند، تاج و ضیایی باید داوطلبانه بروند

مصطفی هاشمی طبا، رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی معتقد است که سرمربی و مربیان تیم ملی فوتبال کشورمان، سوار بر فوتبال ایران شده اند.

هاشمی طبا: کی روش و دستیارانش، سوار بر فوتبال ایران شده اند و قوانین کاپیتولاسیون را اجرا می نمایند، تاج و ضیایی باید داوطلبانه بروند

به گزارش خبرنگاران، مصطفی هاشمی طبا درباره ادامه فعالیت مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال، با وجود بازنشستگی او گفت: من خیلی نظر خوشی به این قانون ندارم. جوانگرایی باید به صورت طبیعی اتفاق بیفتد و در کنار آن، باید از تجارب افراد استفاده گردد. قانون باید اجرا گردد. شنیدم وزیر ورزش و جوانان با ادامه فعالیت تاج موافقت نموده است. برای من سوال پیش آمده که مگر ممکن است کسی موافق اجرای موردی خلاف قانون باشد؟ یا تاج مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می گردد یا نمی گردد و تنها مجلس می تواند در این باره بحث کند.

وی با بیان اینکه مطابق قانون تصویب شده، فدراسیون های ورزشی جزو موسسات عمومی غیردولتی هستند و فدراسیون های ورزشی هم باید از این قانون اطاعت نمایند، توضیح داد: اگر به یاد بیاورید محمد علی آبادی (رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی) می خواست فیفای اسلامی ایجاد کند و می گفت به گفته های فیفا اهمیت نمی دهیم، اما در پایان مجبور شدند بگویند ما تابع فدراسیون جهانی فوتبال هستیم. در همین زمان، اساسنامه ای ایجاد شد که در آن، فدراسیون فوتبال نهادی غیردولتی نامیده شد و درباره عمومی بودن آن چیزی گفته نشد. گفتند این اساسنامه در هیئت دولت تصویب شده که اخیراً گفتند این اتفاق رخ نداده است. دولت نمی تواند خلاف قانون عمل کند.

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی که با برنامه تهران ورزشی رادیو تهران گفت وگو می کرد، گفت: از نظر فیفا، فدراسیون فوتبال نهادی خصوصی است، اما این فدراسیون از نظر قوانین داخلی ما، موسسه عمومی غیردولتی محسوب می گردد. نمی دانم رابطه فدراسیون فوتبال با فیفا، کنفدراسیون فوتبال آسیا و حرف های مطرح شده بین آنها چیست، اما فیفا حق دارد بگوید فدراسیون فوتبال خصوصی است و قوانین ما می توانند بگویند این فدراسیون، عمومی است. هیچ کس به صراحت موضوع را روشن ننموده و اگر فدراسیون می خواهد شرایط فیفا را بپذیرد، مجلس شورای اسلامی باید این فدراسیون را استثنا کند. متن قانونی که مهدی تاج را در فدراسیون فوتبال ماندنی کرد

هاشمی طبا با شبهه ناک خواندن سمت مهدی تاج گفت: روسای فدراسیون ما، نباید وارد مواضع شبهه ناک شوند. چرا تاج و ضیایی اصرار می نمایند که ما باید باشیم؟ مگر حضور در موضع شبهه ناک خیلی خوب است یا کسی نیست مملکت را اداره کند؟ این دوستان باید داوطلبانه می گفتند ما نیستیم و به خاطر کشور، از این موضع های شبهه ناک کنار می رفتند.

وی با بیان اینکه اقدامات تاج، دور زدن قانون به شمار می رود، گفت: فیفا حق دارد بگوید که دولت در امور فدراسیون فوتبال دخالت می نماید و ما نیز به خاطر اجرای قانون حق داریم. چون معین نیست فدراسیون فوتبال ما، خصوصی است یا عمومی. اساسنامه ای به فیفا دادیم و گفتیم که فدراسیون فوتبال، موسسه خصوصی است، در صورتی که این نهاد را در کشور خصوصی نکردیم. گیر قضیه اینجاست و ما مشکل ایجاد کردیم. دچار این تضادها شده ایم. از نظر قانون فدراسیون فوتبال مشمول قانون است، اما اگر چنین کاری کنیم، فیفا حق دارد بگوید فدراسیون فوتبال را به دروغ به ما خصوصی معرفی کردید.

کی روش و دستیارانش، سوار بر فوتبال ایران شده اند و قوانین کاپیتولاسیون را در کشور اجرا می نمایند.، رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی با بیان این جمله گفت: در روزهای اخیر، ارتباط تیم ملی را با مردم قطع کردند که نمی دانم چگونه این اتفاق می افتد. همه می گویند دعای مردم باید بدرقه تیم ملی باشد. خیلی بد است که هزار نفر برای تیم ملی به استادیوم آزادی می آیند. آن هم یک هفته پس از اینکه 100 هزار تماشاگر (برای بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا) به استادیوم آمدند و اگر گنجایش استادیوم اجازه می داد، 100 هزار نفر دیگر هم در استادیوم آزادی حاضر می شدند.

هاشمی طبا ادامه داد: این نشان می دهد روابط میان فدراسیون فوتبال و کی روش، روابط منصفی نیست و او هر کاری که دلش می خواهد، انجام می دهد. او بعد از اینکه پرسپولیس از قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا بازماند، تظاهر بدی انجام داد و خوشحالی نموده بود. این برای جامعه ما خیلی بد است و مشکل همه این مسائل، ضعف فدراسیون فوتبال ماست.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "هاشمی طبا: کی روش و دستیارانش، سوار بر فوتبال ایران شده اند و قوانین کاپیتولاسیون را اجرا می نمایند، تاج و ضیایی باید داوطلبانه بروند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هاشمی طبا: کی روش و دستیارانش، سوار بر فوتبال ایران شده اند و قوانین کاپیتولاسیون را اجرا می نمایند، تاج و ضیایی باید داوطلبانه بروند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید