ایجاد موج بزرگ سرطان در کشور با افزایش جمعیت سالمند

به گزارش عینکی متفکر، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: به دلیل سالمند شدن جمعیت ایران پیش بینی می گردد که پیک بزرگی از بیماری سرطان پیش رو باشد که می توان با اقداماتی پیشگیری هایی انجام داد.

ایجاد موج بزرگ سرطان در کشور با افزایش جمعیت سالمند

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد عامری در ارتباط با چالش های موضوع سرطان، اظهار کرد: متاسفانه این بیماری در حال تبدیل شدن به معضل اصلی بهداشتی کشور است و افزایش سن جمعیت در بیشتر شدن این بیماری موثر بوده است.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه افزایش سن یکی از فاکتورهای خطر بروز سرطان است، گفت: به دلیل سالمند شدن جمعیت ایران پیش بینی می گردد که پیک بزرگی از بیماری سرطان پیش رو باشد که البته می توان با اقدامات به موقع از بخشی از این بیماری پیشگیری کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه تحریم، کمبود بودجه و گرانی ها از جمله مسائلی است که درمان سرطان را با چالش روبرو نموده است، گفت: در این شرایط تصمیم بعضی از مسئولان به مسائل دامن زده است که اخلال در روند آموزشی از جمله این مسائل است.

عامری گفت: در سال 92 رشته رادیوتراپی انکولوژی دوره سه ساله آن به تصمیم اساتید رشته 4 ساله شد و اکنون پزشکان عمومی برای دریافت مدرک تخصصی باید این دوره را طی 5 سال بگذرانند و در واقع یکسال دیگر به این دوره اضافه نموده شده است و این در حالی بوده است که در یکسال اول این دوره پنج ساله افراد باید دوره های داخلی را طی نموده و این مساله مخالفت بسیاری از اساتید این رشته را به همراه داشته است.

وی با اشاره به اینکه افزایش دوره رشته رادیوتراپی انکولوژی از 4 سال به 5 سال سبب هدر رفتن بودجه های آموزشی می گردد، گفت: هزینه های آموزش باید هدفمند باشد و مسائل پیش آمده دست و پای پزشکان را برای ارائه خدمات بسته است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان نمود: رشته رادیوتراپی انکولوژی سابقه 45 ساله داشته و یکی از رشته های سرطان شناسی است که همواره به روز بوده و مصوبات اخیر سبب ایجاد ابهاماتی برای پزشکان شده است.

وی گفت: طی نامه ای به وزارت بهداشت اساتید و صاحبنظران برجسته نظرات خود و مسائل پیش رو را اعلام نموده اند ولی متاسفانه اقدامی در این راستا حاصل نشده است.

عامری بیان نمود: این مسائل در حالی بوده که مسئولان معتقد به افزایش پزشک و سهمیه ها هستند و اکنون نیمی از پزشکان درمان گر سرطان با چالش روبرو شده اند و انگیزه خدمت رسانی در بسیاری از این افراد با اختلال روبرو است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: وزارت بهداشت با تغییر نام رشته رادیوتراپی انکولوژی بدون تغییر در محتوای 45 ساله آن، در صدد خارج کردن بخش عظیمی از ارایه دهندگان خدمات به بیماران مبتلا به سرطان است. باید توسط مراجع بالاتر رسیدگی عاجل به این موضوع گردد چرا که اعتماد پزشک و بیمار برای بسیار از ارایه دهندگان خدمت در اقصی نقاط کشور در حال آسیب دیدن است و اگر فشار هیات مدیره انجمن رادیوتراپی انکولوژی نبود نصف کشور امروز که روز آخر هفته پیشگیری از سرطان است با تعطیلی روبرو می شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "ایجاد موج بزرگ سرطان در کشور با افزایش جمعیت سالمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد موج بزرگ سرطان در کشور با افزایش جمعیت سالمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید