بزرگترین چالش شهرهای هوشمند چیست؟

درحالی که موضوع شهرهای هوشمند بیش از پیش بر سر زبان ها می افتد و ابعاد مختلف آن مورد آنالیز قرار می گیرد، این گزارش به مرور و معرفی مختصری بر مجموعه ای از چالش های شهرهای هوشمند می پردازد.

بزرگترین چالش شهرهای هوشمند چیست؟

به گزارش خبرنگاران، با توجه به گسترش روز افزون محبوبیت و استقبال کاربران، شهروندان و دولت های مختلف از شهرهای هوشمند، شهرهای بسیاری در سراسر دنیا وجود دارند که درصدد تبدیل به یک شهر هوشمند بوده و به دنبال توسعه زیرساخت های مربوط به آن هستند.

اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند دو واژه به هم وابسته ای است که این روزها زیاد به گوش می خورد؛ چرا که امروزه شرکت های فعال در زمینه علم و تکنولوژی با همکاری اپراتورهای مخابراتی می خواهند رویای شهر هوشمندی را که تمامی اشیاء و وسایل آن به اینترنت مجهزند و کارها با سرعت بسیاری قابل انجام خواهد بود، محقق نمایند.

غول های تکنولوژی و اپراتورهای بزرگ همچون نوکیا، هواوی، ورایزن و سیسکو مدیریت و راهبری شهرهای هوشمند را هدف اصلی خود قرار داده و رقابت تنگاتنگی را با یکدیگر شروع نموده اند، به گونه ای که موسسه IDC برآورد نموده است این پیشگامان تا سال 2021 میلادی حدود 135 میلیارد دلار در زمینه ساخت شهرهای هوشمند در دنیا هزینه خواهند کرد.

بر اساس گزارشی که در وب سایت computerweekly آمده است، حالا به تازگی محققان و پژوهشگران فعال در این حوزه ضمن قدردانی کوشش دولت های مختلف برای هوشمندسازی شهرها، به آنها هشدار داده اند که شهرهای هوشمند علی رغم تمامی مزایای متعددی که دارند، ریسک و چالش های زیادی نیز دارند که باید به آنها توجه ویژه ای داشت. آنها همچنین خاطرنشان نموده اند که هکرها و مجرمان سایبری قادر خواهند بود به راحتی به دستگاه های الکترونیکی کاربران و شهروندان که به خدمات هوشمند شهری متصل است، نفوذ یابند و به وسیله آسیب پذیری های احتمالی آنها، کنترل و مدیریت تمامی ابزار و دستگاه های متصل به اینترنت را در دست بگیرند.

یکی از بزرگترین چالش های شهرهای هوشمند بدون شک، مساله امنیت سایبری است که به هکرها و مجرمان سایبری این امکان را می دهد تا به دستگاه های الکترونیکی متصل به اینترنت و زیرساخت های شهری هوشمند نفوذ و دسترسی پیدا نموده و اطلاعات موردنیاز خود را تغییر دهند.

روند هوشمندسازی شهرهای دنیا در یکی دوسال گذشته سرعت بسیار زیادی گرفته است به گونه ای که می توان گفت بسیاری از شهرهای بزرگ و مهم در کشورهای پیشرفته هم اکنون نیمی از این راه را طی نموده و رفته اند.

از مهم ترین چالش های شهرهای هوشمند می توان به امنیت سایبری ضعیف، وضع قوانین و مقررات دقیق و جزئی، اکراه و عدم تمایل شهروندان به هوشمندسازی خدمات شهری، تامین بودجه و مدل های تجاری از سوی دولت و توسعه زیرساخت های هوشمند مربوط به حوزه های مختلف نظیر انرژی، آب و سیستم های حمل و نقل اشاره نمود.

از مهم ترین شاخص هایی که در هوشمندسازی شهرهای دنیا موثر است، می توان به ساختمان هوشمند، جمع آوری هوشمند زباله، حفظ محیط زیست، دیجیتالی شدن تمامی امور دولت و کارهای اداری، دسترسی کامل، راحت و همگانی به اینترنت 4G LTE، فراوانی دسترسی به هات اسپات اینترنت وای فای، استفاده همه گیر از گوشی های هوشمند و دستگاه های الکترونیکی، استانداردهای زندگی، چگونگی توسعه فرآیند هوشمند شدن شهرها، سرویس به اشتراک گذاری خودرو و تاکسی آنلاین، هوشمند کردن سیستم ترافیک، برنامه ریزی شهری، آموزش، مشارکت شهروندان، اکوسیستم اقتصادی، پارکینگ هوشمند، انرژی پاک، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی و الکتریکی، سرعت بالای اینترنت و حمل و نقل عمومی هوشمند اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بزرگترین چالش شهرهای هوشمند چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین چالش شهرهای هوشمند چیست؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید