راه حلی برای رهایی خودروسازان از مسائل

یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه حاشیه سود 40 درصدی خودرو در بازار آزاد نصیب دلالان می گردد، گفت: باید اجازه دهند خودروسازان خوردروی تولیدی خود را با سه درصد کمتر از قیمت بازار بفروشند.

راه حلی برای رهایی خودروسازان از مسائل

دکتر سهراب دل انگیزان در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، با اشاره به نابسامانی هایی که در بازار خودرو وجود دارد، گفت: اکنون قیمت خودرو تولیدی خودروسازان معادل 60 درصد قیمت بازار است و 40 درصد سود آن حاصل رانت و دلالی است.

وی اضافه کرد: این پول زور در شرایطی از مردم گرفته می گردد که به جیب خودروساز نمی رود، بلکه نصیب دلالان می گردد و از طرف دیگر خودروسازان در تامین هزینه های خود مانده و حتی نمی توانند بدهی خود به قطعه سازان را بپردازند.

به گفته این استاد دانشگاه ادامه این روند، باعث ورشکستگی خودروسازان و به دنبال آن قطعه سازها و بیکاری کارگران آنها خواهد شد و در این بین فقط جیب دلالان پر می گردد.

دل انگیزان با بیان این که مسئولان و نمایندگان مجلس باید اجازه دهند قیمت خودرو بالا برود، یادآوری کرد: باید قیمت خودرویی که خودروساز عرضه می نمایند حدود سه درصد زیر قیمت کنونی بازار باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه رازی درباره این که آیا اکنون زمان مناسبی برای گران شدن خودرو هست؟ نیز اعلام کرد: حقیقت این است که قیمت واقعی خودرو همان قیمتی است که اکنون در بازار آزاد عرضه می گردد و وقتی هم که مردم در این بازار آزاد خودرو خرید و فروش می نمایند یعنی توان اقتصادی آن را دارند.

وی اظهار کرد: این نگرانی که با افزایش قیمت خودرو درب کارخانه دوباره قیمت در بازار آزاد هم بالا برود بی مورد است، زیرا قیمت خودرو تا جایی که ممکن بوده بالا رفته و اکنون دیگر جایی برای افزایش در بازار آزاد ندارد.

دل انگیزان اضافه کرد: به علاوه وقتی که خودروساز بتواند قیمت خودروی تولیدی را بالا ببرد این درآمد زمینه ساز توسعه، تجهیز و ارتقا صنعت خودرو خواهد شد و خودروی بیشتری هم وارد بازار می گردد و به دنبال فراوانی عرضه خودرو دیگر تفاوت قیمت چندانی در بازار آزاد نخواهیم داشت.

دل انگیزان با اعلام موافقت خود نسبت به افزایش قیمت خودرو، تاکید نمود: راه منطقی و عاقلانه خروج بازار خودرو از این وضعیت افزایش قیمت هاست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "راه حلی برای رهایی خودروسازان از مسائل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه حلی برای رهایی خودروسازان از مسائل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید