نزول دلار بعد از توافق سه جانبه

به دنبال حضور روسای جمهور روسیه و ترکیه در ایران، آرامش نسبی در بازارهای سکه و ارز ایجاد گردیده و حداقل در کوتاه مدت شاهد روند کاهشی قیمتها در این دو حوزه هستیم. در مذاکراتی که بین سه کشور ایران، روسیه و ترکیه انجام گردیده، قرار است دلار از مبادلات تجاری سه جانبه حذف گردد. مجموع این تصمیمات به نزولی شدن قیمت ارز منجر شد. امروز شنبه 17 شهریورماه تا ساعت 17 دلار آزاد 13 هزار و 180 تومان خرید و فروش شد که نسبت به چهارشنبه 920 تومان افت قیمت داشت.

نزول دلار بعد از توافق سه جانبه

به گزارش خبرنگاران، مهم ترین اتفاق اقتصادی امروز کماکان می تواند به روند کاهشی قیمت ارز و سکه مربوط باشد؛ روندی که بعد از نشست روسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در تهران ایجاد شد. سکه امامی بعد از نوساناتی که از ابتدای روز تجربه کرد در ساعت 17 امروز 4 میلیون و 291 هزار تومان خرید و فروش شد که قیمت آن نسبت به روز گذشته 69 هزار تومان و نسبت به روز چهارشنبه 289 هزار تومان کاهش یافت. تا ساعت 17 دلار آزاد هم 13 هزار و 180 تومان قیمت گذاری شد که نسبت دیروز 220 تومان و نسبت به روز چهارشنبه هفته قبل 920 تومان کاهش نشان داد.

فروشنده ها به بازار ارز آمدند/ مسافرتی گران تر از آزاد!

خبرنگار ما امروز هم به فردوسی سر زد و گزارشی از وضعیت بازار ارز ارایه کرد. گر چه بازار در ابتدای روز با قیمت های بالا برای ارز آغاز شد و دلار تا 14 هزار تومان هم قیمت داشت، ولی در ادامه با جریان افتادن معاملات، قیمت ها نزولی پیش رفت. تا زمان تنظیم این گزارش (14:30) دلار تا 13 هزار تومان و یورو تا 15 هزار و 400 تومان معامله گردیده است. ریزش قیمت در بازار ارز در حالی اتفاق می افتد که صرافی ها تمایل چندانی به فروش ندارند، اما مردم برای فروش به بازار آمده اند. در مقابل البته خریدار چندانی نیست، چرا که در روند ریزشی بازار ترجیح می دهند منتظر ثبات قیمت باشند، در مجموع افرادی که اکنون تقاضای واقعی دارند خریدارند و کسانی هم که به پول سرمایه گذاری گردیده در دلار خود احتیاج دارند تا حدی فروشنده هستند. همچنین افرادی هستند که برای نوسان گیری از پنج شنبه به بازار آمدند و برای جلوگیری از کاهش سود دلار خریداری گردیده، ارز خود را می فروشند.

رایزنی برای برکناری حاکم بازار ارز

در جریان حضور پوتین -رئیس جمهور روسیه- و همچنین اردوغان -رئیس جمهور ترکیه- در ایران ضمن مذاکرات سیاسی ظاهرا گفت وگویی اقتصادی نیز بین طرفین اجرا شده است. آن طور که رئیس کل بانک مرکزی اعلام نموده، در جریان نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه، مذاکراتی درباره فروش نفت، خرید کالاهای اساسی، گسترش روابط بانکی و اقتصادی و در مجموع توسعه روابط تجاری و اقتصادی انجام گردیده است، یکی از محورهای مهم مذاکرات بین طرفین که همتی از آن سخن گفته به مبادله با پول های ملی طرفین با هدف حذف دلار بر می گردد.

2 برابر احتیاج کشور منابع ارزی داریم/ مدیریت نداریم

با ادامه روند افزایشی قیمت ها در بازار ارز، فعالان اقتصادی، ضعف مدیریتی را عامل این شرایط می دانند و به گفته رییس سابق اتاق بازرگانی تهران، عرضه ارز در بازار ثانویه بیش از تقاضاست و در حالی که فقط سه درصد از معاملات ارزی در بازار سوم انجام می گردد، بازار کوچه و پس کوچه به عنوان مرجع لحاظ می گردد. از سوی دیگر تا انتها سال 200 میلیارد دلار ذخایر ارزی خواهیم داشت، درصورتی که احتیاج ارزی کشور 80 میلیارد دلار است؛ پس کمبود ارز نداریم و مشکل ضعف مدیریتی است.

بانک های مرکزی اروپایی برای نجات برجام وارد عمل می شوند

شبکه آمریکایی ان بی سی نوشت: متحدان اروپایی آمریکا به دنبال راهکارهای دور زدن تحریم های دولت ترامپ و حفظ توافق هسته ای بدون حضور آمریکا هستند. در این گزارش آمده است: از ماه نوامبر (آبان) دور دوم تحریم های آمریکا بر ضد ایران با هدف فشار حداکثری به این کشور برای مذاکره با دولت آمریکا اجرایی خواهد شد، اما در بروکسل و سایر پایتخت های اروپایی بحث دیگری در جریان است: چگونه می توان از نفوذ آمریکا رها شد. از آنجایی که بانک های اروپایی بین انجام تراکنش مالی با ایران و روبرو با جریمه های آمریکا باید یکی را انتخاب نمایند، کشورهای اروپایی در حال کار بر روی ایده استفاده از بانک های مرکزی خود برای کار با ایران هستند چرا که به عقیده آنان دولت ترامپ هیچ گاه تا تحریم بانک های مرکزی کشورهای متحد آمریکا جلو نخواهد رفت.

افزایش 18 درصدی واردات مواد اولیه پوشک

اخبار مربوط به پوشک به یکی از موضوعات روز اقتصاد ایران تبدیل گردیده است. پوشک در حالی روند افزایش قیمت به خود گرفته که آمار واردات گمرک ایران در پنج ماهه نخست امسال نشان می دهد که واردات مواد اولیه پوشک در امسال به لحاظ وزن چهار درصد و از نظر ارزش بیش از 18 درصد افزایش داشته است.

پاسخ سایپا به شائبه های پیش فروش خودرو

معاون مطالعات استراتژیک و تکنولوژی اطلاعات گروه سایپا از حضور نهادهای نظارتی در جریان ثبت نام پیش فروش خودروهای سایپا اطلاع داد و گفت: علاوه بر سیستم های نظارتی شرکت سایپا ، سازمان بازرسی کل کشور هم بر روند ثبت نام نظارت داشت. متن کامل صحبت های حسن قرئی را در این لینک بخوانید.

سناریوی آمریکا برای حذف نفت ایران تا چه زمانی پاسخگو است؟

دومینوی آمریکا برای حذف کامل نفت ایران از بازارهای جهانی موفق نبود و مهره ها در ابتدای راه از حرکت ایستادند. زیرا از یک سو مشتریان بزرگ نفتی ایران از جمله چین در مقابل تصمیم آمریکا مقاومت کردند و از سوی دیگر کارشناسان بر این باورند که به دلیل افزایش تقاضا در بازارهای جهانی عرضه کنونی حتی با در نظر دریافت عرضه ذخایر استراتژیک آمریکا احتیاج بازار را پاسخ نمی دهد. گزارش خبرنگاران از تاثیر تلاشهای ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران را در این لینک مشاهده کنید.

دو میلیون مسکن مهر تحویل شد؛ طرح جایگزین آماده است

سری هم به حوزه مسکن بزنیم. از دو میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر تاکنون دو میلیون واحد به متقاضیان واگذار گردیده و از 300 هزار باقی مانده 150 هزارتای آن متقاضی ندارد. از سوی دیگر طرحی که از آن به عنوان جایگزین مسکن مهر با جامعه هدف اقشار متوسط یاد می گردد روی میز دولت قرار گرفته است. شرکت عمران شهرهای جدید در قالب طرح های مشارکت با بخش خصوصی، احداث 50 هزار واحد مسکن را تا انتها سال کلنگ می زند. جامعه هدف این طرح نیز اقشار متوسط هستند؛ چرا که عمده مخاطبان مسکن مهر، اقشار ضعیف بودند و به همین دلیل دولت قصد دارد با هدف تعاملات اجتماعی در شهرهای جدید تنوع جمعیتی ایجاد کند. گفته می گردد طی روزهای آینده در شهر جدید پرند، کلنگ احداث واحدهای مسکونی در قالب طرح 50 هزار واحد زمین می خورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نزول دلار بعد از توافق سه جانبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نزول دلار بعد از توافق سه جانبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید