گلزار فقط یک سلبریتی است، همین!

سلبریتی می تواند ستاره باشد و یا نباشد، سلبریتی ها افرادی هستند که به هر دلیلی در جامعه معروف شده اند و این سرشناس بودن هیچ ارتباطی با محبوبیت و وجاهت آنها ندارد.

گلزار فقط یک سلبریتی است، همین!

به گزارش خبرنگاران، عصر ایران نوشت: در چند روز گذشته محمدرضا گلزار در صفحه اینستاگرامش عکسی منتشر کرد که کتابی در دست داشت و در کپشن عکس سوال نموده بود: چقدر کتاب می خونین؟ این عکس حاشیه های زیادی را به همراه داشت و بسیاری هم در زیر همان پست و در مطالبی دیگر نوشتند : این مکانی که عکس در آن گرفته شده کتابفروشی نیست و لوازم التحریری است، کتابی هم که دستت گرفتی کتاب نیست دفتر نقاشیه و ...

واقعیت این است که کتابی که در دست گلزار است Felzmann Swarm کتابی است از هنرمند سوییسی الاصل مقیم آمریکا به اسم لوکاس فلزمان که عکس هایی از پرواز گروهی بزرگ و متراکم پرندگان در آن منتشر شده است.

اگرچه کتاب عکسی چون این کتاب هم باز کتاب است و در مقوله کتاب خواندن قرار می گیرد اما بسیاری این انتقاد را داشته اند که این کتاب دیدنی است تا خواندنی و آن مفهوم کپشن عکس گلزار را در بر نمی گیرد و به اشکال مختلف به او این نقدها تند را وارد کردند.

فارغ از تمام حاشیه های این عکس باید به این اشاره نمود نفس حرکت گلزار امری خیر است (ترویج فرهنگ کتاب خوانی) ولی با اتفاق مذکور به نقیض خود بدل شده و آن تاثیر لازم که مد نظر او بوده را نداشته که هیچ، به یک بهانه دیگر برای تاختن به او و سلبریتی های داخلی تبدیل شد.

بیشتر این اتفاقات به این دلیل است که مخاطب صندلی سلبریتی را با نخبگان، مشاهیر و ... یکی فرض می نماید و وقتی که اشتباهی در رفتار و گفتار آنها می بیند دچار نوعی تناقض شده و خود را فریب خورده و مغبون احساس می نماید. به همین دلیل بهتر است که تعریف سلبریتی را روشن کنیم:

سلبریتی فقط یک سلبریتی است و نباید او را با ستاره ها یا مشاهیر و افراد محبوب اشتباه گرفت. ستاره یا سوپراستار معمولا به کسی اطلاق می گردد که در یک رشته درخشیده است و توانایی و تبحر بالا او در آن رشته باعث شده معروف، مشهور و محبوب مردمی باشد، مانند ورزشکاران یا هنرمندانی که در رشته خودشان به دلیل توانایی و قابلیتهای زیادی که دارند ستاره شده اند.

اما سلبریتی داستانش فرق دارد و در مشهور بودن او، ممتاز بودن در رشته فعالیتش دخیل نیست. یعنی می تواند یک بازیگر معمولی باشد که به دلایلی دیگر معروف شده است.

سلبریتی شدن یک فرآیند چند وجهی است که عوامل مختلفی در آن نقش دارند از چهره و فیزیک ظاهری فرد گرفته تا اظهارنظرهای شخصی، جهت گیری ها، اعمال، رفتار، شکستن تابوها، رد کردن خطوط قرمز و...

سلبریتی می تواند ستاره باشد و یا نباشد، سلبریتی ها افرادی هستند که به هر دلیلی در جامعه معروف شده اند و این سرشناس بودن هیچ ارتباطی با محبوبیت و وجاهت آنها ندارد، اگرچه می توانند محبوب هم باشند. حتی قبل از وجود دنیای مجازی، ما هم ستاره داشته ایم و هم سلبریتی، مثلا کسانی مانند تختی یا فردین هم ستاره بودند و هم سلبریتی و فقط اسم آنها کافی بود، تا نگاه ها را به سوی خود متوجه کند، ولی کشتی گیری چون عبدالله موحد ستاره کشتی بود اما سلبریتی خیر. اگرچه تعداد مدال های طلا و افتخارات او بیشتر از تختی است.

در واقع سلبریتی شخصی است که خودش برند شده و به همین دلیل حضور اسم او در هر جایی و به هر دلیلی توجه برانگیز است. در همین راستا بحث مشاهیر را هم می توان اشاره نمود مشاهیر هم کسانی هستند که اسمشان برند است و فقط اسمش برای او کافی است.

برای سلبریتی شدن توجه رسانه ها، استفاده شرکت های تبلیغاتی و تجاری، نزدیکی به سیاستمداران و... نقش دارند. (نمونه آن دیدار امیر تتلو و آقای رئیسی در جریان فضای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل) سلبریتی می تواند هنرمند، ورزشکار، سیاستمدار و یا حتی یک شخص عادی جامعه، یا یک فرد منفور باشد که به هر دلیلی سرشناس شده است و تعداد زیادی از افراد جامعه او را می شناسند و اتفاقات مربوط به او را دنبال می نمایند.

شاید کسی در رشته تخصصی خود ستاره باشد ولی سلبریتی نباشد اما در همان رشته شخصی سلبریتی است اما ستاره نیست. مثالی می زنم تا بیشتر روشن گردد: کیم کارداشیان یک سلبریتی است اما ستاره بازیگری یا مدلینگ نیست، اگرچه در زمینه مدلینگ فعالیت داشته و دارد، اما در این رشته هرگز نتوانسته ستاره ای مانند جیزل بوندشن، آلساندرو امبروسیو یا آدریانا لیما باشد، اما کیم کارداشیان به دلایل مختلف (عمدتا حاشیه ها) شهرتش از آنها بیشتر است.

یا اگر بخواهم مثال وطنی بزنم محمدرضا گلزار یک سلبریتی است اما او را نمی توان یک ستاره بازیگری دانست. او هر جا حضور داشته باشد جنجالی و پر سرو صدا خواهد بود چون خصوصیت سلبریتی اینست، یک سلبریتی مهمترین وجه معینه اش اسم اوست که برند شده است.

مردم دنیا، حضور سلبریتی ها در مراسم ها و محافل گوناگون را از منظر سبک لباس پوشیدن، مدل آرایش، مدل مو، جواهرات، تیپ و رفتار و حتی ثروت و درآمدش می بینند و به همین دلیل است که بیشتر مدها، ترندها و سبک های جدید را سلبریتی ها روی کار می آورند، زیرا آن ها کاملا دیده می شوند.

از طرفی دیگر به افراد شناخته شده و تاثیرگذار در شبکه های اجتماعی اینفلوئنسر می گویند. این تعریف کلی از اینفلوئنسر است. رشد شبکه های اجتماعی در روند زندگی مردم و تصمیم های شان تاثیر گذاشته، افرادی هم در رسانه های اجتماعی با انتشار عکس ها و ویدیوهایی مخاطبانی را به سمت خود جذب نموده اند.

آن ها ممکن است از زندگی روزمره(سبک زندگی)، حرفه، علاقه مندی ها و سرگرمی های خود، دغدغه های خود در زمینه های مختلف مثل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، ورزشی و … آغاز به فراوری محتوا به صورت عکس و ویدیو می نمایند و آن ها را در صفحه شان به اشتراک می گذارند.

مانند دابسمش های محسن بروفر(گزارش فوتبال)، محسن ایزی، سفر گردی های منصور ضابطیان، ویدیوهای طنز محمد امین کریم پور، مطالب آرایش و زیبایی صدف بیوتی و ...

در دنیا امروز ستاره ها، سلبریتی ها و اینفلوئنسرها نقش دارند و نمی توان تاثیر گذاری آنها را انکار کرد چون می توانند حتی به صورت مقطعی و موقت هم شده نظرها را به موضوعاتی که می خواهند جلب نمایند ولی اینکه تا چه اندازه تاثیرگذار خواهند بود را فقط گذشت زمان معین می نماید و نمی توان به سادگی جواب داد.

به همین دلیل عکسی از محمدرضا گلزار چنین مورد نقد و آنالیز قرار می گیرد و در جامعه بازتاب منفی دارد (اگرچه نیت او ترویج امری مثبت بوده است)، چه خوب است که خود سلبریتی ها هم به این نقش خود مطلع باشند و در انتشار مطالب و رفتار و گفتارشان دقت بیشتری به خرج دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "گلزار فقط یک سلبریتی است، همین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلزار فقط یک سلبریتی است، همین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید